Ботанічний сад

alt 

Історія Ботанічного саду Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького

Створення ботанічного саду Черкаського національного університету (на той час – Черкаського педагогічного інституту) розпочалося у 1936 році після передачі інститутові землі колгоспом “Огородник”. Раніше на цих землях уже був плодовий сад, а пізніше тут вирощувались городні культури.

З перших днів створення Ботанічного саду його працівники проводили кропітку роботу зі створення колекцій декоративних деревних, одно- та багаторічних трав’янистих рослин, рослин із цінними господарськими якостями, а також – закритого ґрунту.

Ще до Другої світової війни тут було закладено плодовий сад площею 3,5 га з яблунь (55 сортів), груш (30 сортів), абрикос, слив, персиків, вишень, винограду, смородини та аґрусу. Тоді ж було розпочато створення дендрарію, який на той час займав площу близько 2 га і включав більше 50 видів декоративних деревних рослин та чагарників.

alt

За роки існування Ботсаду було побудовано чотири теплиці для роботи з рослинами закритого ґрунту, два приміщення для проведення навчальної та наукової діяльності студентів і викладачів факультету, закладено ділянки степової та лісостепової рослинності, створено альпінарій.

Співробітники Ботанічного саду спільно з викладачами та студентами біологічного факультету постійно дбали про збагачення його видового складу. Так, у 1965 році у дендрарії було зібрано близько 60 видів як аборигенних, так і інтродукованих деревних рослин, а в 1976 році їх кількість складала вже понад 100 таксонів. Колекція декоративних трав’янистих рослин налічувала 260 сортів і гібридних форм жоржин, 60 сортів і гібридів гладіолусів, включала велику кількість сортів і форм лілій, гвоздик, хризантем та ін.

Крім цього, на ділянках відділу польових та овочевих культур на площі 4 га вирощували 87 таксонів бобових і злакових трав, 38 – овочевих, 18 технічних та ін. культур.

Співробітникам Ботанічного саду вдалося зібрати багату колекцію рослин закритого ґрунту, яка налічувала близько 250 видів різних екологічних груп тропіків і субтропіків.

У Ботанічному саду велася активна наукова робота. Тут проводили селекцію цукрових буряків (доц. М.І. Петруня), кукурудзи (викл. Л.І. Кравчук), роботи з гібридизації примул (З.С. Діденко, О.Г. Чернова), жоржин (Б.Д. Шведенко). Викладачі та студенти природничого факультету проводили роботи з інтродукції трав’янистих (цицанії широколистої – Zizania latifolia, коксагизу – Taraxacum kok-saghyz, різних видів Юкки – Yucca та ін.) і різноманітних дерев’янистих (наприклад, Секуринеги напівкущової – Securinega suffruticosa) рослин, вивчення впливу радіоактивного опромінення на рослини кукурудзи (доц. М.І. Петруня, доц. П.П. Гладкий) та інтродукованих деревних рослин (доц. І.Г. Дерій).

alt

На базі Ботсаду проводились теоретичні та практичні заняття студентів біологічного факультету, велася планомірна просвітницька діяльність серед школярів міста, проводилися дослідження, за результатами яких було захищено одну докторську та декілька кандидатських дисертацій.

У наш час в ботанічному саду існує дендрарій, рокарій, три оранжереї з колекціями рослин закритого ґрунту, колекції плодових культур та квітниково-декоративних рослин відкритого ґрунту. Колекція деревних рослин нині нараховує 172 видів і культиварів.

У ботсаду розроблено екскурсійні маршрути, які дозволяють зацікавити відвідувачів різних вікових категорій. Ресурсна база ботанічного саду дозволяє робити акцент на красивоквітуючих кущах (Deutzia scabra Thunb, Weigela florida A.DC та W. x hybrida Jaeg., Forsythia suspensa Vahl., Campsis radicans (L.) Seem., Chaenomeles japonica (Thunb.) Lindl., Hydrangea arborescens L. та H. Macrophilla (Thunb.) DC., Rosa multiflora Thunb., Sorbaria sorbifolia (L.) A.Br.), вічнозелених деревах та кущах (Juniperus communis L., J. communis 'Repanda', J. virginiana L., Juniperus horizontalis Moench. ‘Blue Chip’, J. sabina L. 'Tamariscifolia', J. squamata Lamb. 'Meyeri', J. x media P.J.Melle ‘Pfitzeriana’, Larix sibirica Ledeb., Microbiota decussata Kom., Picea asperata Mast., Picea glauca (Moench.) Voss. 'Conica', Pinus banksiana Lamb., Pinus nigra Arn., Thuja occidentalis L. 'Aureo-spicata', 'Ericoides', 'Aurea', 'Columna', 'Ellwangeriana Aurea', 'Smaragd'), рослинах з господарсько цінними властивостями (Berberis vulgaris L., Crataegus laevigata (Poir.) DC та C. submollis Sarg., Grossularia reclinata (L.) Mill., Juglans mandshurica Maxim., J. regia L., Malus domestica Borkh., Morus alba L., Prunus domestica L., Coryllus colurna L.) та ін.

alt

Крім цього, екскурсантам продемонструють представників видів рослин, які належать до найвищих дерев на планеті (Pseudotsuga mensiesii (Mirb.) Franco), становлять основу карпатських лісів (Abies alba та Picea abies (L.) Karst.), лісових угруповань Лісостепу (Quercus robur L., Carpinus betulus L., Corylus avellana L., Acer platanoides L., Pinus sylvestris L., Fraxinus excelsior L.) чи гірського Криму (Pinus pallasiana D. Don). Відвідувачі можуть познайомитись із видом-сучасником динозаврів з Китаю (Ginkgo biloba L.), рослинами з Північної Америки (Robinia pseudoacacia L., Acer saccharinum L.), Балканів (Aesculus hippocastanum L.) чи Сибіру (Larix sibirica Ledeb.).

Для багатьох туристів цікавою буде розповідь про сучасні технології плодового садівництва. Для цього у ботсаду закладено колекцію сортів яблунь і груш на низькорослих підщепах. Також тут підібрано низку районованих сортів абрикоса, сливи, черешні, чорної і червоної смородини, аґрусу та ін., що дозволяє наочно демонструвати відвідувачам переваги досягнень селекціонерів у практичному житті.

Спрягайло О.В.

Чекаємо на Вас!

  • Адреса: м. Черкаси,18031, бульвар Шевченка, 81
  • навчальний корпус № 1, 6 поверх, каб. 616, 618
  • Телефон: (0472) 37-15-51
  • Електронна пошта: bio@cdu.edu.ua