Підрозділи

Неорганічна хімія 

Викладач: к.х.н., доц. Лут О. А.

     Хімія неорганічна…як багато в цьому слові…. Мабуть, кожен з вас в школі вивчав важливі факти про хімію. При цьому не кожен знає, що хімія оточує нас скрізь. Неможливо собі уявити життя сучасної людини без використання хімічних елементів, які несуть велику користь людству. Крім того, цікаві факти про хімію в житті людини допоможуть більше дізнатись про цю дивну і корисну науку. Саме ви повинні дізнатись про хімічні елементи та їх неоціниму користь для людини…
     Якщо ви не відвідаєте захоплюючі лекції з курсу «Неорганічна хімія» і не відчуєте хімічний аромат науки на лабораторних заняттях, ви не зможете дізнатись наскільки
вона корисна для життєдіяльності суспільства.

   Ми живемо в той час, коли хімія як наука стала всемогутньою та проникла в усі сфери діяльності людини. Тому вона не могла не викликати глибокий інтерес серед звичайних людей, які абсолютно ніяк не відносяться до науки. Тепер тільки уявіть, що……

  • Головний мозок людини проводить більше 100 000 хімічних реакцій в секунду;
  • Золото не такий вже і рідкий метал, як ми думаємо, в земній корі цього металу достатньо для того, щоб покрити всю поверхню планети.
  • Для виявлення раку кісток в засобах рентгену використовують Технецій (Tc);

Зробимо невелику паузу.
     Поставте перед собою на столі блюдце або попільничку. Покладіть туди шматочок папірцю та підпаліть його. Що ми спостерігаємо? Спробуйте грамотно пояснити, що за процеси відбулись, уявивши себе хіміком. Ви скажете, мабуть: папірчик взаємодіє з повітрям і утворює попіл і дим. А тепер порівняйте це з тим, що Ви скажете, коли вивчите Неорганічну хімію і опануєте її майстерством: целюлоза і ряд інших речовин, з яких вироблений листок паперу окиснюється киснем повітря і перетворюється в зольні елементи і ряд інших продуктів реакції, і також суміш газів, де великий вміст має карбон(IV) оксид та вода в пароподібному стані.
     Саме при вивченні курсу «Неорганічна хімія»
ви одержите цікаву інформацію про хімію елементів: чим пояснюється запах, який ми відчуваємо від монет? що допомагає виявити деталі конструктора, якщо їх необережно ковтають діти? яке селище дало назву чотирьом елементам?
Не залишайте хімічну науку без уваги, адже в нашому організмі міститься вся таблиця Менделєєва, дізнатись цікаві про Неорганічну хімію, значить дізнатись щось нове про себе! Під час вивчення курсу Неорганічна хімія Ви побачите і проробите самі надзвичайно багато цікавих дослідів, серед яких, наприклад, такі:
               

Розклад амоній дихромату (зелений колір хром(ІІІ) оксид). 

Дослід цікавий тим, що вихідна речовина має яскраво помаранчевий колір, а в результаті реакції колір змінюється на темно-зелений, і об’єм продукту набагато збільшується.  

Утворення піни з нічого (каталітичний розклад гідроген пероксиду).

Перекис водню є нестабільною сполукою і швидко розкладається на воду і кисень. Каталізатор амоній сульфат прискорює реакцію, а рідке мило надає реакції наглядності і красоти для сприймання. Гора піни із стаканчика рідини! Чарівно! 

 Якісні реакцій на солі металів.

 Солі літію (карміново-червоний); солі натрію (жовтий); солі калію (фіалковий); солі барію (жовто-зелений) та солі кобальту (рожевий).

     Завданням курсу «Неорганічна хімія» є вивчення складу, будови та властивостей неорганічних речовин, умови та шляхи перетворення одних речовин в інші тощо. В курсі невід’ємною складовою є деякі розділи інших хімічних дисциплін (в основному – фізичної, колоїдної, біологічної але також аналітичної та органічної хімії).
     Знання з неорганічної хімії дозволять майбутньому фахівцю оволодіти найсуттєвішим навичками якісного і кількісного прогнозування вірогідності перебігу хімічних реакцій на підставі знань про будову атомів елементів, особливостей їх електронної структури, положення елементів в Періодичній системі; на підставі закономірностей хімічного зв’язку та встановлення механізмів взаємодії неорганічних речовин, що використовуються в медичній та фармацевтичній практиці, а також їх біотрансформації в організмі людини.

       Заняття проводяться в ауд. 717 та 703 Допомагає готувати практикум та проводити лабораторні роботи ст. лаборант Чамара Л. Є.

Чекаємо на Вас!

  • Адреса: м. Черкаси,18031, бульвар Шевченка, 81
  • навчальний корпус № 1, 6 поверх, каб. 616, 618
  • Телефон: (0472) 37-15-51
  • Електронна пошта: bio@cdu.edu.ua